  • Mfr # PAR-P5TXIR28-LC
  • Zoro # G501253544
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Height
3 21/32 in
Width
3 23/32 in
Length
Mount
Ceiling, Wall
Power Supply
Not included
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PAR-P5TXIR28-LC
Country of Origin
China
Dimensions
Height
Width
Length
Diameter
IR Illuminator Wavelength
850 nm
Depth
Focal Length
2.80 mm
Overall Diameter
3 3/4 in
Minimum Focal Length
2.8 mm
Maximum Focal Length
2.8 mm
Overall Height
3 1/4 in
Details
Item
IP Camera
Mount
Ceiling, Wall
Fixed
Features
Free MAC Client, SD Card Slot
Operating Temp. Range
-22 Degrees to 140 Degrees F
Power Required
12V DC, PoE
HD Resolution
Day/Night Capable
Day/Night
Line Resolution
5 MP
Pixels
2592 x 1944
Camera Body Color
White
Scanning
Progressive
Camera Type
Color
Luminance Factor
0.0236 lux @F2.0
Camera Design
Turret
IP Rating
IP67
Illumination
1(Array LED 28 mil) @100ft
Includes
Standards
CE, FCC
Connector Type
RJ45
Detection Range
0 to 100 ft
Indoor / Outdoor
Indoor/Outdoor
For Use With
Network Video Recorders
Power Consumption
5 W
Min. Light Level
0 lux with IR, 0.0236 lux @F2.0, AGC On
Maximum Detection Distance
98 ft
Input Type
No Inputs Included
Color Display
Color
Night Capable
Day and Night
Image Sensor
1/2.7 CMOS
Includes Power Supply
No
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Body Color
White
Indoor/Outdoor Usage
Outdoor
Minimum Viewing Angle
57 Degrees
Resistance Properties
Weatherproof
Resolution
5MP
Maximum Viewing Angle
131 Degrees
Lens Type
Fixed
Minimum Operating Temperature
-30 Degrees F
Output Type
No Outputs Included
Minimum Light Level
0.0236 lux
Operating Voltage
12V DC
Voltage
12V DC
Description
IP Camera, Camera Design Turret, Lens Type Fixed, Maximum Focal Length 2.8 mm, Resolution 5MP, Compatible Connector RJ45, Maximum Viewing Angle 131 Degrees , Minimum Viewing Angle 57 Degrees , Minimum Focal Length 2.8 mm, Maximum Detection Distance 98 ft, Image Sensor 1/2.7 CMOS, Body Color White, Color Display Color, Features Free MAC Client, SD Card Slot, For Use With Network Video Recorders