  • Mfr # PTCLAMCR100M
  • Zoro # G705938971
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PTCLAMCR100M
Country of Origin
China
Description
* Perfect 24h heat source: heat bulb does not emit any visually detectable light, would not disturb pets sleep. 100W, E26 lamp base. Material: ceramic, NiCrAl. To avoid scald, please wait at least 1 hour to cool down after turning off the bulb.
* Multifunctional clamp light: scratch-resistant sleeves covered clamp would not leave marks on your surfaces, 360° adjustment and 8.5inch aluminum reflector can focus light where you need. Volt: 120V, Watt: 150W (E26). have convenient on/off button.
* Package include: 1-pack 100W ceramic heat bulb, 1-pack clamp light with 8.5 inch reflector.