  • Mfr # VKITSAV60GRBGR
  • Zoro # G506598305
/ea
See details
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
VKITSAV60GRBGR
Description
Savino provides a fresh twist on the classic Shaker style and includes innovative features to enhance the beauty of this vanity. Hardwood rollout drawers with full-extension soft-close undermount slides are integrated into the cabinet to make storage easier and more convenient. This 60" unit includes a set of hardwood dovetail drawers in the center. Savino vanities are also equipped with solid wood, custom-sized tipout storage trays on either side. This Grey vanity is adorned with Jeffrey Alexander's Annadale collection of knobs in Satin Nickel. All slides and hinges are soft-close. Vanity measurements: 60" W x 21-1/2" D x 35" H. This 61" Black Granite vanity top is designed to fit 60" double bowl vanities. Golden flecks bring out the natural elements of this polished black surface. Granite is still a trending countertop material and a great option for bathrooms. The two cutouts are sized to fit our undermount rectangle vanity bowls. Above each cutout are three holes that are cut for an 8” widespread faucet. A 4” tall backsplash is included. This vanity top is designed to overhang 1⁄2" on each side and in front of the vanity. Top measurements: 61" W x 22" D x 25 mm H. Backsplash dimensions: 61" W x 25 mm D x 4" H. Some assembly required. Faucet not included.