  • Mfr # P70DA-400C
  • Zoro # G6656727
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Switch Type
SPST
Switch Action
Open on Rise
Pressure Connection
1/4 in Flare Nut
Type
High Pressure
Range (PSI)
200 to 610
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
P70DA-400C
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Capillary Length (In.)
36 in
Overall Depth
2 1/8 in
Overall Height
4 1/4 in
Mounting Hole Diameter
1/4 in
Pressure Connection Size
1/4 in
Overall Width
4 in
Details
Item
High Pressure Control
Switch Type
SPST
Switch Action
Open on Rise
Pressure Connection
1/4 in Flare Nut
Type
High Pressure
Range (PSI)
200 to 610
Includes
Mounting Bracket
Reset
Manual
Open (PSI)
400 psi
Enclosure
NEMA 1
Differential Pressure (PSI)
60
Function
High Pressure Applications
Application
High Limit
Pressure Range - Maximum
610 psi
Maximum Operating Temperature
104 Degrees F
Rated Voltage
120V AC, 208/240V AC
Pressure Range - Minimum
200 psi
Valve Type
Open on Rise of Differential Pressure
Pressure Setting
High
Element Type
Bellows
NEMA Rating
1
Pressure Connection Gender
Female
Input Sensor Type
Pressure Sensor
Body Material
Steel
Body Material Finish
Galvanized
Pressure Type
Differential
Minimum Operating Temperature
50 Degrees F
Pressure Range Adjustability
Adjustable
Contact Form
Heat Pump Override
No Override
Output Current
24 A
Series
P70
Number of Mounting Holes
2
Reset Type
Manual Reset
Pressure Connection Type
Flare
Standards
UL Listed
Product Type
High Pressure Control
Description
High Pressure Control, Product Type High Pressure Control, Pressure Range - Maximum 610 psi, Pressure Range - Minimum 200 psi, Pressure Range Adjustability Adjustable, Pressure Connection Gender Female, Pressure Connection Type Flare, Time Delay Setting Not Applicable, Pressure Setting High, Pressure Connection Size 1/4 in, Rated Voltage 120V AC, 208/240V AC, Contact Form SPST, Switch Action Open on Rise, Element Type Bellows, Series P70, NEMA Rating 1, Reset Type Manual Reset