  • Mfr # T36RD-B2025-38-GPN
  • Zoro # G205608008
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
T36RD-B2025-38-GPN
Country of Origin
United States
Description
Heavy duty bar height pedestal table with high pressure laminate top and cast iron base. Great for break rooms, cafeterias and lunchrooms. The pedestal table is 36" round and is 42" high to accommodate barstools. It has a 1.25" thick high pressure laminate top that's durable and easy to clean. The top has an attractive black t-mold edge that won't crack or peel. The solid cast iron x-base has leveling glides to prevent the table from wobbling on uneven floors. The steel has a 3" diameter and is made of 16 gauge steel. The top and base are all shipped in one box. Easy to assemble.