Leapers UTG 38in KIS Homeland Security Gun Case-Black PVC-KIS38B2
UTG 38in KIS Homeland Security Gun Case-Black (Discontinued)
  • Mfr # PVC-KIS38B2
  • Zoro # G100912651
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PVC-KIS38B2
Country of Origin
Unknown
Description
The Leapers UTG 38 inch KIS Homeland Security Gun Case features a durable 600D polyester construction. The front zippered pouch has a hook and loop closure for storing mags, ammo, cleaning supplies, and other accessories and features a clear name tag holder. The padded interior on each side of the main compartment provides maximum protection from dents and scratches. This gun case also has a durable 1.5 inch wide adjustable shoulder strap for hands free transportation and durable 1.5 inch wiede two-piece carry handle for immediate grab and go. The D-rings allow for wall hanger storage. The KIS Homeland Security Gun Case has dual number 8 heavy duty lockable zippers. The main compartment has a size of 38 inches long and 11 inches in height.