  • Mfr # RC-281040
  • Zoro # G4389987
/ea
Key Features
Overall Length
6"
Material
Steel w/ Carbide Tip
Cutting Direction
Right Hand
Style
RC
Application
Cut-Off
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RC-281040
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
6"
Shank Height
9/32"
Shank Width
9/32"
Tip Width
.040"
Max. Bore Depth
0.120"
Groove Width
0.0400"
Details
Item
Brazed Tool Bit
Material
Steel w/ Carbide Tip
Cutting Direction
Right Hand
Style
RC
Application
Cut-Off
Finish
zinc
Tolerance
Projection
0.1200"
Description
0.0400" Brazed Insert Width x 0.1200" Projection x 0.2810" (9/32) Shank Height x 6.00" (6) Overall Length - Carbide Tipped Screw Machine - Cut Off Tool Right Hand