  • Mfr # KC-093-140-015
  • Zoro # G0992987
/ea
Key Features
Cutter Dia.
0.0938"
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
1/8"
Neck Dia.
3/64"
Finish
UN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
KC-093-140-015
Country of Origin
United States
Dimensions
Cutter Dia.
0.0938"
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
1/8"
Neck Dia.
3/64"
Face Width
1/64"
Neck Length
Details
Finish
UN
Number of Flutes
4
Projection
0.0194"
End
Square
Description
0.0938" Cutter DIA x 0.015" (1/64) Width x 0.125" (1/8) Neck Length CarbideSquare Keyseat Cutter, 4 Flutes