  • Mfr # KC-125-190-045X
  • Zoro # G0983029
/ea
Key Features
Cutter Dia.
1/8"
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
1/8"
Neck Dia.
1/16"
Face Width
0.045"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
KC-125-190-045X
Country of Origin
United States
Dimensions
Cutter Dia.
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
Neck Dia.
1/16"
Face Width
0.045"
Neck Length
0.145"
Details
Finish
AlTiN
End
Square
Projection
0.0275"
Number of Flutes
6
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.045" Width x 0.145" Neck Length CarbideSquare Keyseat Cutter, 6 Flutes, AlTiN Coated