  • Mfr # KC-500-750-187
  • Zoro # G0985436
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cutter Dia.
1/2"
Overall Length
3"
Shank Dia.
1/2"
Neck Dia.
1/4"
Face Width
3/16"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
KC-500-750-187
Country of Origin
United States
Dimensions
Cutter Dia.
Overall Length
3"
Shank Dia.
Neck Dia.
1/4"
Face Width
3/16"
Neck Length
0.563"
Details
Finish
UN
End
Square
Number of Flutes
8
Projection
0.1210"
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.187" (3/16) Width x 0.563" Neck Length CarbideSquare Keyseat Cutter, 8 Flutes