  • Mfr # RRL-046-4X
  • Zoro # G0984657
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
3/8"
Groove Width
0.0460"
Finish
AlTiN
Split Length
0.210"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RRL-046-4X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Shank Dia.
3/8"
Groove Width
0.0460"
Split Length
0.210"
Max. Bore Depth
1/4"
Min. Bore Dia.
Neck Dia.
0.2700"
Details
Finish
AlTiN
Cutting Direction
Left Hand
Projection
0.1000"
Description
0.375" (3/8) Min Bore DIA x 0.250" (1/4) Max Bore Depth 0.0460" Tooth Width 0.100" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length - Carbide Retaining Ring Grooving Left Hand, AlTiN Coated