  • Mfr # SAT-750-5X
  • Zoro # G0988540
/ea
Free Shipping & Returns
Overall Length
3"
Finish
AlTiN
Projection
0.1200"
Groove Width
0.1660"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SAT-750-5X
Overall Length
3"
Groove Width
0.1660"
Flat Width
0.079"
Min. Bore Dia.
0.4900"
Split Length
0.275"
Max. Bore Depth
3/4"
Shank Dia.
1/2"
Neck Dia.
0.3650"
Finish
AlTiN
Projection
0.1200"
Offset
0.083"
Description
0.490" Min Bore DIA x 0.750" (3/4) Max Bore Depth 0.1660" Tooth Width 0.120" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 3.00" (3) Overall Length - Carbide ACME Thread Right Hand, AlTiN Coated