  • Mfr # QDS-1.00-3.1
  • Zoro # G8192992
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Use With
QDH Double-Ended Tool Holders
Shank
.438"
Overall Length
3.1 in
Style
Inch
Type
Quick Change Square Grind
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QDS-1.00-3.1
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
3.1 in
Shank Dia.
1.000 in
Bore Dia.
7/16 in
Sleeve Length
3.1000 in
Sleeve Dia.
1 in
Collar Dia.
3/4 in
Inside Dia.
7/16 in
Collar Diameter
3/4 in
Shank Diameter
1 in
Bore Diameter
Inside Diameter
Details
Item
Boring Head Holder
For Use With
QDH Double-Ended Tool Holders
Shank
.438"
Style
Inch
Type
Quick Change Square Grind
Series
QDS
Application
Twin Spindle Applications and Y-Axis Tooling Block Locations
Measurement System
Fractional Inch
Finish - Machining
Black Oxide
Finish
Black Oxide
Coolant Fed
Coolant Through
Product Type
Quick Change Holder
Shank Type
Cylindrical
Description
Boring Head Holder, QDS, Overall Length 3.1 in