  • Mfr # EX9CK60B30B7
  • Zoro # G422705061
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
EX9CK60B30B7
Description
Definite-purpose (DP) contactor - NOARK (Ex9CK series) - 3-poles (3P; 3NO) - 60A (FLA) rated current - 24Vac (50/60Hz) coil - Lug connection for line and load sides + Dual FASTON Quick Connect spade connectors (2 connectors per pole) - 30HP (600Vac; 3-phase) rated power - Direct On Line (DOL) / FVNR (Full-Voltage Non-Rv.) - equivalent to 1311668