  • Mfr # MY3F-DC24
  • Zoro # G2383875
/ea
Key Features
Coil Volts
24V DC
AC Contact Rating - Relay
5A @ 240V
DC Contact Rating - Relay
5A @ 24V
Number of Pins - Relay
11
Contact Form - Relay
3PDT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MY3F-DC24
Country of Origin
Japan
Dimensions
Body Width - Relay
0.89 in
Overall Height - Relay
1.66 in
Body Height - Relay
1.42 in
Body Depth - Relay
1.14 in
Mounting Hole Diameter
1.2 in
Body Height
1.73 in
Body Width
0.88 in
Body Depth
1.41 in
Overall Depth
1.66 in
Details
Item
Flange Mount Relay
Coil Volts
24V DC
AC Contact Rating - Relay
5A @ 240V
DC Contact Rating - Relay
5A @ 24V
Number of Pins - Relay
11
Contact Form - Relay
3PDT
Mounting - Relay
Top Flange
Power Consumption - Relay
0.9 W
Contact Material
Silver
HP @ 120V
1/6 hp
Contact Rating
5A @ 220VAC/24VDC
Features
General Purpose Relays, Unsealed
Standards
CE Certified, CSA Certified, TUV Certified, UL Listed
Mounting
Top
HP @ 240V
1/6 hp
Status Indicator
None
Item - Relay
Flange Mount Relay
Contact Form
Pins
Electrical Connection
Plug-In Terminal
Motor Rated
Yes
Coil Voltage
24V DC
Series
MY Series
Contact Rating (AC)
2 A @ 240V, 5 A @ 240V
Coil Resistance
650 ohm
Number of Pins
Electrical Operating Durability
Base Shape
Octal
Horsepower @ 120V AC
Frequency
50/60 Hz
Weight
1.23 oz
Mechanical Operating Durability
Dielectric Strength
1,000V AC Between Contacts of Same Polarity, 2,000V AC Between Coil and Contact, 2,000V AC Between Contacts of Different Polarity
Power Consumption
0.9 W
Contact Rating (DC)
2 A @ 240V, 5 A @ 240V
Horsepower @ 240V AC
Maximum Operating Temperature
158 Degrees F
Operating Current
2 A at 220V AC (Inductive Load), 2 A at 24V DC (Inductive Load), 5 A at 220V AC (Resistive Load), 5 A at 24V DC (Resistive Load)
Current Rating
5 A
Maximum Switching Capacity
0.9 W
Sealing
Enclosed
Minimum Operating Temperature
-67 Degrees F
Response Time
20 msec
Mounting Style
Top Flange
Insulation Resistance
100 megaohm
Maximum Switching Voltage
125V AC/DC, 250V AC/DC
Description
Flange Mount Relay, Coil Voltage 24V DC, Contact Form 3PDT, Current Rating 5 A, Electrical Connection Plug-In Terminal, Number of Pins 11, Sealing Enclosed, Status Indicator No Indicator, Contact Rating (AC) 2 A @ 240V, 5 A @ 240V, Contact Rating (DC) 2 A @ 240V, 5 A @ 240V, Horsepower @ 120V AC 1/6 hp, Horsepower @ 240V AC 1/6 hp, Mounting Style Top Flange, Base Shape Octal, Body Depth 1.41 in, Body Height 1.73 in, Body Width 0.88 in, Coil Resistance 650 ohm, Contact Material Silver