  • Mfr # LY2F-AC110/120
  • Zoro # G0845747
/ea
Key Features
AC Contact Rating - Relay
10A @ 120V
DC Contact Rating - Relay
10A @ 24V
Number of Pins - Relay
8
Contact Form - Relay
DPDT
Mounting - Relay
Top Flange
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LY2F-AC110/120
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Overall Height - Relay
1.65 in
Body Depth - Relay
1.14 in
Body Height - Relay
1.4 in
Body Width - Relay
0.89 in
Body Width
0.88 in
Body Height
1.73 in
Overall Depth
1.64 in
Body Depth
1.39 in
Mounting Hole Diameter
2 in
Details
Item
Flange Mount Relay
Coil Volts
120V AC
AC Contact Rating - Relay
10A @ 120V
DC Contact Rating - Relay
10A @ 24V
Number of Pins - Relay
8
Contact Form - Relay
DPDT
Mounting - Relay
Top Flange
Power Consumption - Relay
1.1 VA
Contact Material
Silver Alloy
Standards
CE Certified, CSA Certified, TUV Certified, UL Listed, VDE Approved
Push To Test
Manual
Item - Relay
Flange Mount Relay
Features
Arc Barrier Equipped
Electrical Connection
Plug-In Terminal
Status Indicator
None
HP @ 120V
1/3 hp
Pins
Contact Rating
10A @ 110VAC/24VDC
Mounting
Top
Contact Form
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Contact Rating (AC)
10 A @ 120V, 7.5 A @ 120V
Maximum Operating Temperature
131 Degrees F
Coil Voltage
120V AC
Contact Rating (DC)
10 A @ 24V, 5 A @ 24V
Series
LY Series
Coil Resistance
4,430 ohm
Frequency
50/60 Hz
Number of Terminals
Maximum Switching Capacity
1.2 VA
Push-To-Test Method
Manual
Response Time
25 msec
Current Rating
10 A
Horsepower @ 240V AC
1/3 hp
Motor Rated
Yes
Insulation Resistance
100 megaohm
Mounting Style
Operating Current
10 A at 110V AC (Resistive Load), 10 A at 24V DC (Resistive Load), 5 A at 24V DC (Inductive Load), 7.5 A at 110V AC (Inductive Load)
Sealing
Enclosed
Horsepower @ 120V AC
Number of Pins
Dielectric Strength
1,000V AC Between Contacts of Same Polarity, 2,000V AC Between Coil and Contact, 2,000V AC Between Contacts of Different Polarity
Mechanical Operating Durability
Weight
1.41 oz
Power Consumption
1 VA, 1.2 VA
Maximum Switching Voltage
125V AC/DC, 250V AC/DC
Electrical Operating Durability
Base Shape
Square
Description
Flange Mount Relay, Coil Voltage 120V AC, Contact Form DPDT, Current Rating 10 A, Electrical Connection Plug-In Terminal, Number of Pins 8, Sealing Enclosed, Status Indicator No Indicator, Contact Rating (AC) 10 A @ 120V, 7.5 A @ 120V, Contact Rating (DC) 10 A @ 24V, 5 A @ 24V, Horsepower @ 120V AC 1/3 hp, Horsepower @ 240V AC 1/3 hp, Mounting Style Top Flange, Push-To-Test Method Manual, Base Shape Square, Body Depth 1.39 in, Body Height 1.73 in, Body Width 0.88 in, Coil Resistance 4,430 ohm