  • Mfr # TDT06F-12RS
  • Zoro # G211928350
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TDT06F-12RS
Country of Origin
Mexico
Description
DT Deutsch Plug Repair Kit - 14-18 AWG 12 Position Pacer's DT repair kits use the larger size 16 contacts Deutsch Pin P/N 0460-215-16141, Socket P/N 0462-209-16141 for applications using 14 AWG wires. However, DT series connectors are designed for 20-14 wire gauge applications. The DT series offers electrical designers the ability to use multiple sizes of 16 contacts 20-14 AWG each with a 13-amp continuous capacity, within a single shell. Pacer also sells these other components for use in a wider range of applications. Features:Packs include all parts needed to assemble a connector One to two extra terminals Cavity plugs to seal open circuits Applications:Wire-to-wire applications Enclosed connectors offer field-proven reliability and rugged quality Compliances:Ingress Protection IP Level: IP68 and IP6K9K EU RoHS/ELV Standard UL-94 Recognized Characteristics:Wedge locks ensure contact alignment and retention Redundant Silicone Seals Hand-insertable and removable contacts Technical Specifications:Number of Cavities: 12 Housing: Rectangular receptacle, plastic reinforced with glass fiber Contact Size: 16 13 amp Wire Size: 14 AWG Holds Pin/Socket: Sockets Operating Temperature: -55°C to 125°C Contents:1 12 pos. plug 1 12 pos. wedge lock 14 sockets 6 cavity plugs