  • Zoro # G801802350
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PB101
Zoro #
G801802350
UPC #
Country of Origin
China
Details
Color
Black
Description
Explore new neighborhoods or streamline your morning commute with this Plug folding electric bike. The 350W motor offers powerful operation, achieving speeds of up to 28km/h. Front and rear flashing lights provide added safety while on the road, and the three available modes and pedal assistance make it easy to master navigating your way through town. Featuring a rechargeable battery, this Plug folding electric bike lets you travel up to 50km on a single charge. High performance and extended mileage. Features a 36V 7.8aH high-capacity battery, throttle-only range of up to 50 km on a single charge and includes a three-mode pedal assistance. Quickly fold and go. Lightweight and foldable, the Plug bike is easy to store in a trunk or next to you at your desk. Reach new speeds. The 350W motor provides high torque but maintains low power consumption reaching speeds of up to 28 km/h. The Plug bike supports riders up to 253 lbs. Compact folding design. The Plug bike is commuter-friendly and quickly folds down making it easy to store in your trunk, on the bus, or under your desk. Control at your fingertips. Operate with a twisting hand throttle, brake, and digital display all located conveniently on the handlebars. The display lets you know your speed, battery life, and headlight status and odometer. Max speed: 28km/h Max distance on one charge: 50km Includes front and rear fenders, Front and rear flashing light modes, Pedal assistance, Throttle power Folded Size: 26 x 15.6 x 23.6in Motor Power: 350 WSpeed & Distance Details: 50 km - 28 km/h Wheels Diameter: 16""Features: Electronic and disk brake combination Display Type: Digital Display Readouts: Odometer, battery level, speedometer, headlight status In-Frame Battery Voltage Provided: 36 VCapacity: 7.8 Ah Recharge Time: 3-5 hours