Potter-Brumfield Socket, Power Relay, 10:00 AM, Quick Connect, Solder KUP-11A15-12
Socket, Power Relay, 10:00 AM, Quick Connect, Solder (Discontinued)
  • Mfr # KUP-11A15-12
  • Zoro # G305866773
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KUP-11A15-12
Country of Origin
Mexico
Details
Item
Power Relay
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Quick Connect, Solder
Coil Voltage
12V AC
Current Rating
10:00 AM
Contact Form
2 Form C (CO)
Number of Poles
2
Features
UL Coil Insulation Class B
Power Consumption - Relay
3VA
Contact Material
AgCdO
Contact Rating
10A
Contact Limiting Breaking Current
10A
Switching Current
300mA @ 12V
Operating Temp. Range
50 to 70°C
Dielectric Voltage
2200 Vrms Adjacent Contacts; 2200 Vrms Coil and Contact; 1200 Vrms Open Contacts
Contact Voltage Rating
240V AC
Coil Type
Monostable, AC
Contact Limiting Short-Time Current
10A
Coil Resistance
18 Ω
Contact Limiting Continuous Current
10A
Contact Limiting Making Current
10A
Protection Category
RTI
Description
Power/Signal Relay, 2 Form C, Dpdt, Momentary, 2000Mw (Coil), 10A (Contact), 28Vdc (Contact), Ac Input, Ac/Dc Output, Panel Mount