Potter-Brumfield Bracket, Panel Mount, Power Relay, 10 A, 4, Quick Connect, Solder KUP-17D55-12
Bracket, Panel Mount, Power Relay, 10 A, 4, Quick Connect, Solder (Discontinued)
  • Mfr # KUP-17D55-12
  • Zoro # G205866538
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
KUP-17D55-12
Country of Origin
Mexico
Details
Item
Power Relay
Mounting Style
Bracket, Panel Mount
Electrical Connection
Quick Connect, Solder
Number of Pins
4
Coil Voltage
12V DC
Current Rating
10 A
Contact Material
AgCdO
Features
UL Coil Insulation Class B
Power Consumption - Relay
1800 mW
Number of Poles
4
Contact Limiting Short-Time Current
10A
Protection Category
RTI
Contact Voltage Rating
240V AC
Dielectric Voltage
2200 Vrms Adjacent Contacts; 2200 Vrms Coil and Contact; 1200 Vrms Open Contacts
Coil Resistance
80 Ω
Coil Type
Monostable, DC
Operating Temp. Range
0 to 50°C
Contact Limiting Making Current
10A
Contact Rating
10A
Contact Limiting Continuous Current
10A
Switching Current
300mA @ 12V
Contact Limiting Breaking Current
10A
Description
Power/Signal Relay, 4 Form C, 4Pdt, Momentary, 0.15A (Coil), 12Vdc (Coil), 1800Mw (Coil), 10A (Contact), Dc Input, Ac/Dc Output, Panel Mount