  • Zoro # G300628260
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PT390BTU
Zoro #
G300628260
UPC #
Country of Origin
China
Description
System Features: - 4-Channel Receiver System - Powers Up to 4 Speakers - Bluetooth Wireless Streaming Ability - AM/FM Radio with Digital LCD Display - USB Flash & SD Memory Card Readers - MP3 Digital Audio File Compatibility - Aux (3.5mm) Input Connector Jack - Ability to Connect External Devices - (iPhone, Android, Smartphone, iPad, Tablet, etc.) - (4) Pair Speaker Terminal Binding Posts - (2) 1/4'' Microphone Inputs - (2) Pair RCA (L/R) Audio Input Connector Jacks - (2) Pair RCA (L/R) Audio Output Connector Jacks - Connects to TV, Home Theaters, External Speaker Systems - Radio Station Auto Scan, Tuning Control - Built-in Ventilation Cooling Fan - 50 Radio Station Memory Pre-Sets - Main Volume/Balance/Treble/Bass Controls - Microphone Volume/Bass/Treble/Echo Controls - Includes Antennas, Audio Cable, Remote Control Bluetooth Connectivity: - Instantly Receives Wireless Music Streaming - Works with all of Your Favorite Devices - (iPhone, Android, Smartphone, iPad, Tablet, etc.) - Bluetooth Version: 3.0 What's in the Box: - Home Theater Receiver - Remote Control - AM/FM Antennas - Power Cable Technical Specs: - Power Output: 300 Watt MAX - Impedance: 8 Ohm - T.H.D.: 76dB - Input Lvl. Impedance: 350mV/47k - Tone Characteristics: +/-12dB - Input Sensitivity: 300mV/33k - USB/SD can play what file types: MP3, WMA, WAV - Maximum USB/SD Card support size: 8GB - Frequency Response: 20Hz-20kHz - Battery Operated Remote, Requires (2) x ‘AAA’, Not Included - Power Supply: 110/220V Switchable - Dimensions (L x W x H): 16.9'' x 12.2'' x 4.7'' -inches