  • Mfr # QG.1300.HK-96.02
  • Zoro # G601024563
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QG.1300.HK-96.02
Country of Origin
United States
Description
•Kit accommodates doors up to 2-1/4 in. thick
•250 lb. weight capacity per hardware set - see instructions
•Kit comes with all the parts needed to hang a door up to 48 in. wide
•Exclusive Round Track by Quiet Glide
•Solid aluminum with specially designed T slot to position brackets
•Rail can be cut down to size with hack saw or metal cutting machine blade
•Fascia board/header Required for mounting door hardware
•Strap size: 7-11/16 in. H x 1-1/2 in. W x 1-3/8 in. D
•Rail size: 96 in. W x 1 in. diameter •Thermoplastic wheels for a smooth and quiet rolling operation