  • Mfr # C01480231500S
  • Zoro # G3292480
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
1.07 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01480231500S
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
1.07 in
Outside Diameter
0.15 in
Free Length
1 1/2 in
Wire Diameter
0.02 in
Inside Diameter
0.1 in
Details
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
6.1 lb/in
Color
Gray
Deflection @ Load
0.42 in