  • Mfr # C01480231000M
  • Zoro # G3292681
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01480231000M
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.64 in
Free Length
1 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.15 in
Inside Diameter
0.1 in
Details
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Spring Rate
11.1 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.36 in