  • Mfr # C01480230500S
  • Zoro # G3292429
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.37 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01480230500S
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.37 in
Inside Diameter
0.1 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
1/2 in
Outside Diameter
0.15 in
Details
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
19.4 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.13 in