  • Mfr # C01480210690S
  • Zoro # G3292219
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.021 in
Compressed Length
0.48 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01480210690S
Country of Origin
Multiple
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.021 in
Compressed Length
0.48 in
Inside Diameter
0.11 in
Compatible Rod Size
7/64 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
Outside Diameter
0.15 in
Details
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
9.6 lb/in
Color
Gray
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.21 in