  • Mfr # C01480230690S
  • Zoro # G3292471
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01480230690S
Country of Origin
Multiple
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.5 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.15 in
Inside Diameter
0.1 in
Free Length
Details
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
13.7 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
ASTM A877, JIS SWOSC-V
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.19 in