  • Mfr # C01480230620S
  • Zoro # G3292359
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.45 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01480230620S
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.45 in
Wire Diameter
0.02 in
Inside Diameter
0.1 in
Outside Diameter
0.15 in
Free Length
5/8 in
Details
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
15.4 lb/in
Color
Gray
Finish
Plain
Meets/Exceeds
ASTM A877, JIS SWOSC-V
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.16 in