  • Mfr # C01480230560S
  • Zoro # G3292368
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.41 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01480230560S
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
9/16 in
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.41 in
Outside Diameter
0.15 in
Wire Diameter
0.02 in
Inside Diameter
0.1 in
Free Length
9/16 in
Details
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
17.2 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.15 in