  • Mfr # C01480230440M
  • Zoro # G307867761
Key Features
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.29 in
Spring Rate
26.9 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01480230440M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
7/16 in
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.29 in
Outside Diameter
0.15 in
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
7/16 in
Inside Diameter
0.1 in