  • Mfr # C01480231500M
  • Zoro # G107867480
Key Features
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.95 in
Spring Rate
7.3 lb/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01480231500M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.95 in
Free Length
1 1/2 in
Inside Diameter
0.1 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.15 in