  • Mfr # P41000-500.0
  • Zoro # G204974579
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
P41000-500.0
Country of Origin
United States
Description
CAS Number: 7447-40-7
Molecular Weight: 74.6
Chemical Formula: KCl
Solubility: Water
Storage Temperature: Room Temperature
Storage Conditions: Room Temperature
Appearance: Colorless Crystals or White Granular
Acidity/Alkalinity: Pass Test
Aluminium: 1 ppm
Assay: 99.0 - 100.5 %
Barium: Pass Test
Bromides: 0.1 %
Heavy Metals (as Pb): 10 ppm
Identity Reaction: Pass Test
Iodide: 50 ppm
Loss on Drying: 1.0 %
Sodium: 1000 ppm
Solubility: Freely soluble in water, practically insoluble in anhydrous ethanol
Sulfate: 300 ppm