  • Mfr # E014BL/12
  • Zoro # G0078231
Color
Blue
Max. Use Voltage (AC)
1,000V AC
Max. Use Voltage (DC)
1,500V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E014BL/12
Glove Size
12
Length
14 in
Glove Length
14 in
Size - Numeric
12
Color
Blue
Max. Use Voltage (AC)
1,000V AC
Max. Use Voltage (DC)
1,500V DC
Pair of Electrical Insulating Gloves
Series
E014BL
Proof Test Voltage (AC)
5,000V AC
Max. Use Voltage
1000V AC/1500V DC
Brand and Series
Salisbury E014BL
Proof Test Voltage (DC)
20,000V DC