  • Mfr # DS21A-P-BLK-5
  • Zoro # G104401755
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DS21A-P-BLK-5
Country of Origin
China
Description
DS21A-P-BLK Vertical Cable Seal - Black **5-PackScanstrut premium IP68 waterproof cable seal provides easy-fit cable routing that cuts down your installation time and is the only guaranteed and proven watertight installation for your antenna and navlight cables. Features:Watertight installation - 100% waterproof with an IP68 ratingEasy and reliable installation - each unit is supplied with both pre-drilled and blank inner seals to make your installation as easy as possible. No Need to Remove Cable Connectors - split-seal option does not require connector removal during installation. Multi-Functional Dome Shape - the aesthetic dome-shaped profile provides a stronger, impact-resistant design and the outer dome provides an additional water shield.Technical Specifications:Fits cable size (diameter) - .17 Inch to .31 Inch (4 - 9 mm) Fits connector size up to .83 Inch (21 mm) in diameter Height - .81 Inch (20.5 mm)Color - BlackOrientation - VerticalMaterial - ASA PlasticIn the Box:Cable sealMounting hardwareInstallation manual *Sold as a Five (5) Pack