  • Mfr # 3LD5400-0TK11
  • Zoro # G215855195
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3LD5400-0TK11
Country of Origin
Germany
Description
SENTRON, Molded case switch 3LD5 UL, Main switch, 3-pole, certified according to UL489 UL60947-4-1 and IEC60947-3, UL: 100A, SCCR 65kA at 480VAC, Operating power at 480VAC 3-phase: 60hp, IEC: 100A, Operating power at AC-23A at 400V: 45kW, floor mounting with direct handle, black, incl. terminal covers for the infeed side