  • Mfr # QBE3100UD25
  • Zoro # G6053168
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Process Connection Type
NPT
Repeatability
Less Than+/-0.5%
Sensing Element Type
Ceramic
NEMA Rating
4
Overall Width
5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QBE3100UD25
Country of Origin
Switzerland
Dimensions
Overall Width
5 in
Mounting Hole Diameter
1 in
Process Connection Size
1/4 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Overall Height
3 in
Details
Item
Differential Pressure Sensor
Process Connection Type
NPT
Repeatability
Less Than+/-0.5%
Sensing Element Type
Ceramic
NEMA Rating
4
Product Type
Differential Pressure Sensor
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Mounting Hole Center to Center Distance
1 3/4 in
Accuracy
+/-0.50%
Output
4 to 20mA
Wetted Materials
303 Stainless Steel
For Media
Air and Water
Application
General HVAC
Standards
Power Required
7.5 to 33V DC
Process Connection Gender
Female
Hysteresis
+/-0.5%
IP Rating
IP65
Maximum Differential Pressure Measurement
25 psi
Response Time
5 msec
Power Source
7.5 to 33V DC
Series
QBE
Minimum Operating Temperature
5 Degrees F
Housing Material
Stainless Steel
Description
Differential Pressure Sensor, For Media Air and Water, Accuracy +/-0.50 Percent, Power Required 7.5 to 33V DC, Power Source 7.5 to 33V DC, Output 4 to 20mA, Sensing Element Type Ceramic, Maximum Differential Pressure Measurement 25 psi, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature 5 Degrees F, Mounting Hole Center to Center Distance 1 3/4 in, Product Type Differential Pressure Sensor, Overall Height 3 in, Process Connection Gender Female