Spec Compression Spring, 302 SS, PK3 C10950933000S
Compression Spring, 302 SS, PK3 (Discontinued)
  • Mfr # C10950933000S
  • Zoro # G501844452
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C10950933000S
Overall Length
3 in
Outside Dia.
1.095 in
Wire Dia.
0.093 in
Large Outside Dia.
1.095 in
Compressed Length
1.29 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
19.99 lb
Outside Diameter
1.1 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.91 in
Wire Diameter
0.09 in
Free Length
3 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
13.3 lb/in
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
1.709 in