Compression Spring, Music Wire, PK10, C04550390620M
  • Mfr # C04550390620M
  • Zoro # G3313663
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.039 in
Compressed Length
0.31 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C04550390620M
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.039 in
Compressed Length
0.31 in
Outside Diameter
0.46 in
Inside Diameter
0.38 in
Free Length
5/8 in
Wire Diameter
0.04 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
19.9 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Deflection @ Load
0.31 in