Compression Spring, Music Wire, PK10, C07201051750M
  • Mfr # C07201051750M
  • Zoro # G3322142
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
1.28 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C07201051750M
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
1.28 in
Inside Diameter
0.51 in
Wire Diameter
0.11 in
Compatible Rod Size
Free Length
1 3/4 in
Outside Diameter
0.72 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
124.4 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.47 in