Compression Spring, Music Wire, PK10, C07201122500M
  • Mfr # C07201122500M
  • Zoro # G3322562
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.86 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C07201122500M
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.86 in
Wire Diameter
0.11 in
Inside Diameter
0.5 in
Compatible Rod Size
1/2 in
Free Length
2 1/2 in
Outside Diameter
0.72 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
108.3 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.64 in