Compression Spring, Music Wire, PK10, C07201123000M
  • Mfr # C07201123000M
  • Zoro # G3322580
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
2.22 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C07201123000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
2.22 in
Inside Diameter
0.5 in
Free Length
3 in
Wire Diameter
0.11 in
Compatible Rod Size
1/2 in
Outside Diameter
0.72 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
88.8 lb/in
Color
Gray
Finish
Oil
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.78 in