Compression Spring, Music Wire, PK10, C07201123500M
  • Mfr # C07201123500M
  • Zoro # G3322599
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
2.58 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C07201123500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
2.58 in
Wire Diameter
0.11 in
Free Length
3 1/2 in
Outside Diameter
0.72 in
Inside Diameter
0.5 in
Compatible Rod Size
1/2 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
75.3 lb/in
Color
Gray
Item
Compression Spring
Finish
Oil
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.92 in