Compression Spring, Music Wire, PK10, C07201124000M
  • Mfr # C07201124000M
  • Zoro # G3322553
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
2.93 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C07201124000M
Overall Length
4 in
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
2.93 in
Inside Diameter
0.5 in
Free Length
4 in
Outside Diameter
0.72 in
Wire Diameter
0.11 in
Compatible Rod Size
1/2 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
65.3 lb/in
Deflection @ Load
1.07 in