Compression Spring, Music Wire, PK10, C09750962500M
  • Mfr # C09750962500M
  • Zoro # G3324662
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.096 in
Compressed Length
1.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09750962500M
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.096 in
Compressed Length
1.5 in
Outside Diameter
0.98 in
Inside Diameter
0.79 in
Wire Diameter
0.1 in
Free Length
2 1/2 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
25 lb/in
Color
Gray
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Finish
Oil
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Deflection @ Load
1 in