Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751121250M
  • Mfr # C09751121250M
  • Zoro # G3324890
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
0.86 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09751121250M
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
0.86 in
Free Length
1 1/4 in
Wire Diameter
0.11 in
Outside Diameter
0.98 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.76 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
98.9 lb/in
Color
Gray
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Deflection @ Load
0.39 in