Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751121500M
  • Mfr # C09751121500M
  • Zoro # G3324960
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.02 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09751121500M
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.02 in
Inside Diameter
0.76 in
Wire Diameter
0.11 in
Compatible Rod Size
Free Length
1 1/2 in
Outside Diameter
0.98 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
79.5 lb/in
Color
Gray
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.48 in