Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751122000M
  • Mfr # C09751122000M
  • Zoro # G3325003
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.33 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09751122000M
Overall Length
2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.33 in
Free Length
2 in
Outside Diameter
0.98 in
Wire Diameter
0.11 in
Inside Diameter
0.76 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
57.1 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Deflection @ Load
0.67 in