Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751353500M
  • Mfr # C09751353500M
  • Zoro # G3325441
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.135 in
Compressed Length
2.54 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09751353500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.135 in
Compressed Length
2.54 in
Inside Diameter
0.71 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.98 in
Wire Diameter
0.14 in
Free Length
3 1/2 in
Spring Rate
67.3 lb/in
Deflection @ Load
0.96 in