Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751481000M
  • Mfr # C09751481000M
  • Zoro # G3325432
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
0.82 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09751481000M
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
0.82 in
Wire Diameter
0.15 in
Outside Diameter
0.98 in
Compatible Rod Size
Free Length
1 in
Inside Diameter
0.68 in
Spring Rate
459 lb/in
Color
Gray
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.18 in