Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751482000M
  • Mfr # C09751482000M
  • Zoro # G3325563
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
1.57 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09751482000M
Overall Length
2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
1.57 in
Free Length
2 in
Inside Diameter
0.68 in
Outside Diameter
0.98 in
Wire Diameter
0.15 in
Spring Rate
189.6 lb/in
Color
Gray
Finish
Oil
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.43 in